M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

DZENĪTIS – ZĒNIŅŠ Kārlis – militāra persona.

1892.18.02. K a l v e n e s pag. (pēc citām ziņām A i z p u t ē) – 1979.17.05. St. Peterburg, FL, ASV. Urna apglabāta L.K.L.A. Brāļu kapos. Elka Park N.Y., ASV.

Mācījies Liepājas reālskolā. Piedalījies brīvības cīņās. 1. pasaules kara laikā ieguvis virsnieka pakāpi, apbalvots ar 2 Annas ordeņiem (Krievijas impērijas apbalvojums, ko piešķīra par nopelniem valsts labā militārā vai civilā dienestā) un 2 Staņislava ordeņiem (jaunākais un zemākais Krievijas impērijas apbalvojums).

Latvijas armijā iestājies brīvprātīgi. Apbalvots ar Lāčplēša ordeņa III šķiru par 1919.14.11. cīņām, aizstāvot Liepāju. Pēc brīvības cīņām dienējis 12.Bauskas kājnieku pulkā kā rotas, vēlāk bataljona komandieris. 1924.18.11. paaugstināts par pulkvedi leitnantu, 1935.11.09. par pulkvedi.

2. pasaules karā Latviešu leģionā 34. grenadieru pulka komandieris. 1944 komandēts uz virsnieku kursiem Prāgā. 1945 nonācis sabiedroto gūstā, pēc tam bēgļu nometnē. 1952 no Vācijas izceļojis uz ASV. 1967 – 79 L.k.o. k. biedrības priekšnieks.

Apbalvots ar Lāčplēša ordeņa III šķiru, Triju Zvaigžņu ordeņa III, IV šķiru, Polijas Polonia Restituta ordeņa III šķiru, 1943 jūlijā ieskaitīts Latviešu leģiona ģenerālinspektora štābā pulkveža pakāpē. Apbalvots ar Dzelzs Krusta II, III šķiru.

Viņa vārds lasāms piemiņas stēlā, kas atklāta 2018.11.11. Aizputē Misiņkalna parkā.

Lāč, &

devider

D - alfabēts