M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

JONASS Pauls - motosportists.

Dzimis 1997.13.01. Tēva mājas –K a l v e n e s pag. Kalnaūsi. Ģimenē 2 māsas.

Mācījies K a l v e n e s pamatskolā, ko beidzis 2013 pavasarī. 16 gadu vecumā (2013.11.08.) kļuvis par pasaules čempionu motokrosā 125 kubikcentimetru klasē. Savā vecuma grupā starp vienaudžiem tāds ir vienīgais.

Pēc uzvaras atgriežoties mājās, viņu sagaidījuši un sveikuši pašvaldības pārstāvji un kaimiņi (2013.12.08.), spēlējis  K a z d a n g a s pūtēju orķestris. Saņemts Valsts prezidenta Andra Bērziņa apsveikums. Latvijas Motosporta federācija viņu apbalvojusi ar 3000 eiro, kuros dalīties ar treneriem un mehāniķiem. Motosports prasa lielu līdzfinansējumu, un lielākā daļa balvās saņemtās naudas tiek ieguldīta šī sporta veida tālākā attīstībā.

Pirmoreiz uz motocikla, tēva atbalstīts, sēdies 5 gadu vecumā. (Tēvs dēla sportista gaitās iesaistījies par visiem 100%, jo dēls realizē paša nesasniegto – kļūt par motosportistu.).

Ik dienas 2 treniņi, svētdienās 3. Pie skolas mācībām ķeras ap plkst. 21.00, bet, tā kā galva laba, problēmas sekmju ziņā nav radušās. Pamatskolas atestātā vidējā atzīme 7,6. 2013 rudenī iestājies A i z p u t e s vidusskolas 10.klasē.                                                      

17-gadīgais Pauls 2014 vasarā parakstījis līgumu ar pasaules motokrosa vadošo komandu uz 5 sezonām no 2015 janvāra. KTM Red Bull Factory viņā saskata nākamo pasaules čempionu. Pirmais, kas ticis pie šāda līguma. Tas paver milzīgas attīstības un pilnveidošanās iespējas.

Līdzjutēji sociālajos medijos par pasaules motokrosa čempionāta 2014 gada labāko debitantu izvēlējuši septiņpadsmitgadīgo Paulu Jonasu, savukārt Škoda viņam uzdāvinājusi pirmo automašīnu. Pasaules čempionātā ASV kļuvis par MX2 klases vicečempionu (2015 vasarā). Tas ir lielākais kāda latvieša sasniegums solo klašu vēsturē.

Aizputes Novada domes Goda raksts „par augstiem sasniegumiem motosportā un par nozīmīgu ieguldījumu Aizputes novada pozitīva tēla veidošanu Latvijā, Eiropā, pasaulē.” (2015). Atzīts par labāko tehnisko sporta veidu pārstāvi starp žūrijas izvirzītajiem 13 pretendentiem un piešķirta Latvijas Gada balva sportā (2015). Kļuvis arī par Latvijas gada populārāko sportistu līdzjutēju balsojumā (2015).

2017.17.09. kļuvis par pasaules čempionu motokrosā MX2 klasē (trasē Francijā). 2017.18.11. apbalvots ar A i z p u t e s novada Goda rakstu par augstiem sasniegumiem sportā, veidojot pozitīvu novada tēlu Latvijā un pasaulē. Žurnālists Dāvids Ernštreits izveidojis par P.Jonasu dokumentālu filmu PAULS NO KALVENES. Pirmizrāde Kalvenē 2017.14.12., Latvijas TV 2017.20.12. Saņēmis Kalvenes pag. pateicību par panākumiem motosportā un Kalvenes vārda popularizēšanu pasaulē (2018.18.11.).

Jonass vairākkārt pasniedzis sportiskas dāvanas savai Kalvenes skolai (pirmoreiz - tenisa galdu, novusa galdu, florbola komplektu un bumbas ; otrreiz – lielu tenisa galdu, florbola komplektu, vairāka veida bumbas, sporta krekliņus).

&, KL

devider

J - alfabēts