M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

LINDE Māris Krists – rakstnieks.

Dzimis 1944.24.12. A i z p u t ē skolotāja un zobārstes ģimenē. Vectēvs – rakstnieks Lindulis (1870 – 1942). Mācījies A i z p u t e s pamatskolā, A i z p u t e s vidusskolā, pēdējo klasi beidzis A i z p u t e s vakara vidusskolā (1962). Mācības turpinājis Rīgas Politehniskajā institūtā, ieguvis inženiera – mehāniķa specialitāti (1973). Beidzis Maskavas Svešvalodu institūta franču valodas kursu.

Darba dzīvi sācis 1961.01.06. rūpnīcā ABR Aizpute (vēlākā Kurzemē). Vēlāk strādājis A i z p u t e s Sausā vājpiena rūpnīcā (SVR) par katlu mājas priekšnieku, pēc tam A i z p u t e s ciema kolhozā par galveno inženieri un Saldus raj. k/zā Druva celtniecībā. Gadu nostrādājis par Kuldīgas pienotavas direktoru, pēc tam atgriezies A i z p u t ē un strādājis MFR Kurzeme par konstruktoru. No šīs darbavietas arī devies pensijā. Atmodas laikā aktīvi darbojies LNNK, no kuras piedalījies Saeimas vēlēšanās, un arī Latvijas Tautas frontes (LTF) darbībā. Bijis uz barikādēm.

Literāro darbību sācis tūlīt pēc vidusskolas beigšanas, bet neticis publicēts, jo darbi neatspoguļoja padomju dzīves īstenību. Pirmās publikācijas – stāsti LNNK laikrakstā Neatkarība. Vēlāk tie iespiesti laikrakstos Pilsonis, Latvietis Latvijā, Kursas Laiks. Pirmais romāns – Ne tikai pēdas sniegā laikrakstā Latvietis Latvijā. Žurnālos Ventas Sargs un Aizsargs ievietots garstāsts Klusās mājas noslēpums un romāns Atgriešanās. Digitāli pieejams darbs Sibillas orākuls  u. c.

Preses izdevumos iespiestie stāsti apkopoti un izdoti krājumā Vienīgais ceļš (2002), kam sekojis Kursas Laikā publicēto detektīvstāstu apkopojums Māja meža ielokā (2004) un garstāsts Sārtais māls (2008).

Triloģijas Dvīņu divkauja I sējums, kas stāsta par notikumiem Latvijā un pasaulē Otrā pasaules kara laikā, ar tādu pašu nosaukumu laists klajā 2005 un tajā pašā gadā arī II sējums Asins dzīres. Triloģijas III daļa Pēdējais cietoksnis – 2008.

2007 izdots apjomīgs darbs par baltu vēsturi – Balti, kam seko Citādās vēstures 15 grāmatu virkne: Balti, Rusa (2008), Maskavija, Lietuva, Prūsa (2010), Ordas, Normaņi, Bizantija (2011), 2012 - Bruņinieki un Čingizhans, kura satur Mongoļu slepeno teiksmu kā piekto tulkojumu citā valodā. Tām seko Kursa, Goti, Osmaņi (2013), Eiropas tapšana un Latgale (2014).

2011 iznāca pirmais no četru sāgu sējumiem – Sāgas I, kam seko Sāgas II (2013). 2014 izdots darbs Cēzarejas Prokopijs – par Bizantijas impērijas mēģinājumu atjaunot bijušo varenību un tās sabrukumu, kas novelk paralēles ar šodien notiekošo, un grāmata Kari, kaujas, karavīri, kas ir pirmais plašākais darbs par militāro zinātņu vēsturi latviešu valodā (2014).

Aizputnieks inženieris Jānis Ilsters: Aizputes rakstnieks Māris Linde raksta ārkārtīgi smagas grāmatas. Katra no tām ir doktora disertācijas līmenī. Tur vienmēr ļoti interesanti fakti – diez kur viņš tos rod?

Apbalvots ar Barikāžu piemiņas zīmi, Latvijas Aizsargu organizācijas apbalvojumiem – Nopelnu krustu, Goda zīmi, medaļām Par centību un LAO 90 gadi, kā arī ar Lietuvas neatkarības cīņu savienības I pakāpes partizānu Zvaigzni.

Sabiedriskajā dzīvē viņš ir LAO 6. Aizputes aizsargu pulka komandieris, starptautiskās organizācijas Prūsa dalībnieks un piedalās prūšu valodas atjaunošanā.

Brīvajā laikā nodarbojas ar tādu eksotisku augu kā katalpas, jukas, Sīrijas hibiski u.c. introdukciju un izplatīšanu Latvijas dārzos, tāpēc uzsācis kustību Padarīsim Latvijas baznīcas ne tikai par garīguma centriem, bet arī skaistuma centriem. Stādījumi veikti pie A i z p u t e s, Landzes, Lestenes, Užavas baznīcas, Lestenes Brāļu kapos, prezidenta dr. Kārļa Ulmaņa un dzejnieka V. Plūdoņa dzimtajās mājās u. c.   &

devider

L - alfabēts