M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

VALTERS Pēteris Arvīds - notārs.

1892.29.07. Zemītes pag. – 1952.22.08. Mineapolisā. Apbedīts Kristalleikas (Crystal Lake Cemetery) kapos.

Dzimis zemkopju ģimenē. Beidzis Tukuma komercskolu (1912) un uzsācis tirdzniecības studijas RPI. Studiju laikā strādājis dzelzceļu resorā. Pirmā pasaules kara laikā kopā ar darbavietu evakuējies uz Iekškrieviju. 1919 vasarā atgriezies Latvijā. Brīvprātīgi iestājies Latvijas armijā. Piedalījies Neatkarības karā. Studējis tautsaimniecību LU, ko beidzis 1922 pēc bijušā RPI komercnodaļas programmas. Strādājis Satiksmes ministrijā, bijis vecākais grāmatvedis, arī vecākais grāmatvedis AS Auto satiksme. Jelgavas apgabaltiesas notārs Tukumā (1925 – 36), atbrīvots no amata pēc paša vēlēšanās. 1938 maijā iesniedzis lūgumu par iecelšanu notāra amatā Tukumā. 1938.07.07. iecelts par Liepājas apgabaltiesas notāru A i z p u t ē. No 1938 novembra arī A i z p u t e s bāriņtiesas priekšsēdētājs. Darbojies 11. Tukuma un 6. A i z p u t e s aizsargu pulkā. Līdz 1934 bijis Latviešu zemnieku savienības rajona priekšnieks, arī Tukuma pilsētas domnieks un domes revīzijas komitejas priekšsēdētājs, A i z p u t e s bāriņtiesas priekšsēdētājs. 1940 decembrī pēc paša lūguma atbrīvots no amata. Dzīvojis mātes saimniecībā. Pēc 2.pasaules kara bēgļu gaitās Vācijā. 1951 pavasarī izceļojis uz ASV. Dzīvojis un strādājis Pensilvānijas pavalstī, no novembra – slimnīcā Mineapolisā, Minosotas pavalstī, kur ar sievu pārcēlies pie dēla Valtera. Otrs dēls miris 2.pasaules kara beigās no ievainojuma.

Studentu korporācijas Patri filistrs.

Apbalvots ar Latvijas Atbrīvošanas kara piemiņas zīmi, 1918 – 1920 (Akpz).   Evp, LN

devider

V - alfabēts