M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

GUDERMANIS Ingars – aktieris, brīvmākslinieks, labdarības organizācijas aktīvists, sertificēts kanisterapijas asistents.

Dzimis 1974.25.11. Skrundā. Beidzis   A i z p u t e s   pamatskolu, turpinājis apmeklēt  A i z p u t e s   vidusskolu. Jau skolas gados paticis aktīvi darboties. Mazliet spēlējis ģitāru, vadījis skolā dažādus pasākumus. Apveltīts ar muzikālo dzirdi. Vidusskolu nebeidzis, pārgājis mācīties uz Liepājas mūzikas vidusskolu. Ieguvis kora dziedāšanas specialitāti (2000). Sācis studēt Liepājas Pedagoģiskajā akadēmijā kultūras vadību, sociālo darbu, bet studijas pārtraucis.

Piecus gadus vadošais aktieris Liepājas Leļļu teātrī. Pirmā loma – sivēns Naf Naf iestudējumā par 3 siventiņiem. Spēlējis dažādas lomas lugās Eža kažociņš, Snurķa piedzīvojumi u.c. Kā Rūķis Nik Niķis vadījis daudzus pasākumus. Izrādes notikušas ne tikai Liepājā. Piedalījies dažādos festivālos arī ārvalstīs (2000 Austrijā, Lietuvā Alitā, kur teātris saņēmis Grand Prix par izrādi Dzīves ceļš, 2005 Latvijas teātru skatē Spēlmaņu nakts izrāde Saldais sapnis atzīta par labāko bērnu izrādi Latvijā. Šajā pašā gadā teātris piedalījies mazo formu leļļu teātra festivālā Lietuvā – Alitē un Igaunijā – Vīlandē. No teātra aizgājis 2006 vairāku iemeslu dēļ (zemais atalgojums, teātra tālākas vīzijas nesaredzēšana u.c.).

Organizējis un vadījis dažādus izklaides pasākumus Liepājas pilsētā kā bērniem, tā pieaugušajiem. No 2009 saistījies ar Grobiņas novada Dubeņos esošo labdarības organizāciju bērniem ar īpašām vajadzībām – biedrību Dižvanagi. Kultūras pasākumu organizators, mini zoodārza pārraudzītājs. Viņa pārziņā kanis terapija. No 2016 – sertificēts kanisterapijas asistents (suns-terapeits – pašam piederošais Austrālijas aitu suns Alfijs). Vada arī radioraidījumu Dod ķepu.

Par dzīvniekiem interese jau kopš mazotnes. Mamma bērnībā Aizputē man neļāva turēt suni. Tad es vilku mājās visu ko mazāku. Tiklīdz man palika 18, atvedu mājās vispirms kaķi, tad suni. Tagad pašam 2 kaķi un 2 suņi. Dižvanagu zoodārzā ir poniji, kazas, vistas, truši, pundurcūciņas, ūdens bruņurupuči, Indijas skrējējpīles, franču pundurkaziņas u.c. Par dzīvniekiem daudz zina, jo gadiem vācis informāciju par tiem un iegūtās zināšanas prot pielietot praksē. Biedrība ar saviem dzīvniekiem dodas arī izbraukumos uz dažādiem sarīkojumiem. Strādā ar bērniem, kam ir īpašas vajadzības.

Dižvanagos ap 2011 sākts veidot Lietus dārzs. Tā – piemiņas vieta mūziķim, draugam kopš bērnības, ar kuru kaimiņos auguši, - Mārtiņam Freimanim. Tur dažādas skulptūras, vēja zvani, rozes. – Ar 2014 Dižvanagos aizsākta vēl kāda tradīcija - veidot jaunlaulāto ozolbirzi. Vairāki jaunie pāri jau tajā iestādījuši savus kociņus.

I.G. – optimists, kura dzīves kredo – nelaist sevī slikto. Lai cik arī slikti, māku redzēt labo un palikt optimists. Mīl bērnus un dzīvniekus.     KV, &

devider

G - alfabēts