M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

PUTNAĒRGLIS Rūdolfs – baptistu jaunatnes darbinieks, pedagogs, inženieris mehāniķis, inženierzinātņu maģistrs.

1899.10.10. A p r i ķ o s - 2000.11.10. Otavā, Kanādā.

Mācījies Rīgas pilsētas reālskolā, Rīgas Politehnikumā, beidzis LU Mehānikas fak. Brīvības cīņās no 1919.21.06. 1.inženieru sapieru bataljonā. Kopā ar leitnantu Kurzemnieku 1919 iekārtojis pirmo kara radiostaciju Latvijā. 1922 strādājis Kara ministrijā, sasniedzis pulkvežleitnanta pakāpi. Rakstījis periodikā par ārpusskolas audzināšanu, tulkojis latviski grāmatu Quiet Talks on Power. Radiotehnikas skol. Valsts un Rpl-T LSCO valdes loceklis un roveru virsaitis.

Rīgas Iļģuciema draudzes vecajs 1924 – 44. Piedalījies Vispasaules Baptistu savienības (VBS) kongresā Zviedrijā (1923), Vispasaules Svētdienskolas savienības (VSSS) kongresā Skotijā (1924) . Bijis Latvijas baptistu draudžu savienības Jaunatnes apvienības pārstāvis (LBDS JA) Vispasaules baptistu savienības (VBS) ģenerālpadomē (1923 – 28).

Tulkojis S.D.Gordona Klusas sarunas par spēku (1939) u.c. , sastādījis krājumu bērniem Sniega pārsliņas. Viņa vadībā tika izstrādāti baptistu dievnamu projekti draudzēm Mērsragā, Paplakā, Talsos, Ventspilī, Taborā.

Devies bēgļu gaitās (1944). No 1950 dzīvoja Kanādā. Lektors un asistentprofesors Makgilla universitātē Monreālā (1951 – 58), tad ārkārtas profesors Karltonas universitātē Otavā (1958 – 64), pēc tam skolotājs privātā skolā. Inženierzinātņu maģistrs (1955).

R. Putnaērglis: Kad mani uzaicināja uzņemties amatus, nekad neatteicos. Strādāju līdz fizisko spēku robežai, parasti līdz trijiem no rīta.

Dzīvesbiedre Olga Putnaērgle (1895.15.10. Rīgā – 2009.27.12. Otavā) nodzīvoja 106 gadus. Ir dēls Gunārs Vācijā, strādā Brēmenes televīzijas un radio raidītājā pie dažādu komunikāciju sistēmas pētīšanas un to pielietošanas nākotnē. Meita Dagmāra Strautiņa ASV.

Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa IV šķiru (1936).   Evp, BV, L

devider

P - alfabēts