M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

RUDZROGA Teodors – skolotājs.

1896.22.07. A i z p u t e s Matužos (precīzāk – Valtaiķu Matužos, kas toreiz Aizputes raj.) – 1978.04.06. Kalifornijā Napas pilsētā ASV. Pārpelnots.

Mācījies reālskolā Jelgavā un Tverā, studējis LU lauksaimniecību (beidzis 1928). Piedalījies brīvības cīņās. Sniķeres lauksaimniecības un patērētāju biedrības priekšnieks. Sniķeres pamatskolas pārzinis. Auces raj. mazpulku vecākais. Pēdējos gados Latvijā Auces ģimnāzijas direktors. Trimdas gadus Vācijā vadīja Kaseles un Karlsrūes nometnēs, strādājot nometņu administrācijā. ASV līdz aiziešanai pensijā strādāja tērauda rūpnīcā, nopirka māju ar dārzu Napas pilsētā. Liels grāmatu lasītājs Viņa istabās līdz griestiem pacēlušies grāmatām pilni plaukti.

Urna ar viņa pelniem guldīta Napas Tulocay kapsētas mauzolejā blakus māmuļai, kas mira 93 gadu vecumā.   Evp, L

devider

R - alfabēts