M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

STENGRĒVICS Gotfrīds – notārs.

1895.04.04. Liepājā – 1979.18.03. Konektikutas pavalstī ASV

Dzimis namdara ģimenē. Mācījies J.Zeimaņa elementārskolā Liepājā. Beidzis Liepājas pilsētas skolu. 1910 – 15 aprīlim (līdz iestādes evakuācijai 1.pasaules kara laikā uz Iekškrieviju) strādājis A i z p u t e s – Grobiņas zemesgrāmatu nodaļā , 1914 dec. – 1915 martam arī notārs Liepājā. No 1915 maija Liepājas Trūcīgo apgādības valdes sekretārs. Liepājas pilsētas valdes Trūcīgo apgādības valdes priekšsēdētājs (1919 – 20). 1919 rudenī brīvprātīgi iestājies Latvijas armijas 2.šķiras zemessargos Liepājā, 1920 – 26 Iekšlietu ministrijas Sociālās apgādības nodaļas vadītājs. Starpresoru komisijas priekšsēdētājs mākslinieku, zinātnieku, rakstnieku un skolotāju pabalstu lietās. Bijis arī Amerikas Palīdzības centra komitejas loceklis. Publicējis rakstus dažādos laikrakstos un žurnālos. Pusotru gadu turpinājis izglītību Latvijas Tautas universitātes Juridiski ekonomiskajā fak. Bijis dažādu biedrību loceklis Liepājā. No 1925 decembra notārs Liepājā. 1925 un 1928 kandidējis Saeimas vēlēšanās, nav ievēlēts. 1939.22.05. atcelts no amata par amata pienākumiem (ārpus dienesta pielaistu, par peļamu atzītu darbību ). 1941 nesekmīgi centies panākt atjaunošanu notāra amatā. 2.pasaules kara laikā, 1941 vasarā kā Latvijas Sarkanā Krusta pārstāvis bijis Austrumprūsijā un risinājis latviešu karagūstekņu jautājumus.

Apbalvots ar Latvijas Atbrīvošanas kara piemiņas zīmi (Akpz; 1918 – 1920).   LN

devider

S - alfabēts