M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

ŠVEIDUKS Māris – sportists.

Dzimis 1959.08.12. A i z p u t ē. Tēvs metālizstrādājumu rūpnīcas Liepāja direktors Vitolds Š., māte Ausma – tirdzniecības pārvaldes veikalu vadītāja.

1978 beidzis Liepājas 1.vidusskolu, 1982 Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmiju. Pirmais Liepājas ledus halles direktors un American Sports Network TV Austrumeiropas direktors. No 1989 Liepājas fitnesa kluba Lāčplēsis direktors. 2002 – 03 Latvijas televīzijas raidījuma Pikantā mīkla vadītājs, 12-kārtējs čempions kultūrismā un fitnesā. 2000 un 2001 pasaules čempions fitnesā. Latvijas Nacionālā amatieru fitnesa asociācijas prezidents. Latvijas Nacionālās Amatieru Bodibildinga asociācijas prezidents un Latas Fitnesa federācijas viceprezidents. Baltijā populārās uztura bagātinātāju līnijas Lāčplēša spēks un enerģija izveidotājs. Starptautiskās kategorijas tiesnesis kultūrismā un fitnesā. World Masters Games čempions pludmales volejbolā. Starptautiskā izdzīvošanas televīzijas šova Baltijas Robinsoni uzvarētājs.

Sarakstījis grāmatu Kultūrisms no A līdz Z (1993); Robinsonu piedzīvojumi Malaizijā (2003); raksti žurnālos un laikrakstos.

Vaļas prieki: ceļojumi (bijis aptuveni 30 valstīs), sasniegumu kolekcionēšana dažādos sporta veidos (vairāk nekā 20 sporta veidi).

Gada liepājnieks – 1998 nominācijā Sports.   LBV

devider

S - alfabēts