M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

ANDŽĀNS Juris – ekonomists, uzņēmējs, ziemas peldētājs.

Dzimis 1965.27.01. Rēzeknē. Mācījies Rēzeknes 5. vidusskolā (beidzis 1983), LLA Ekonomijas fakultātē (absolvējis 1987).

Darba gaitu sākumā – dažus mēnešus normētājs sovhozā Rēzekne, pēc tam grāmatvedis padomju saimniecībā Kaunata. Uz pusotru gadu iesaukts obligātajā karadienestā, dienējis Latvijā. Ģimenes nodibināšana atvedusi uz Kurzemi (dzīvesbiedre Aija, arī ekonomiste, aizputniece). Te pirmā darbavieta kolhozā Apriķi, darbs – galvenais ekonomists (1989 – 91 maijs). Tad – Iekšlietu ministrijas (Ie M) apvienības Apsardze A i z p u t e s nodaļas dežūrdienests, no 1994 priekšnieks. Pēc tam apvienības Apsardze Liepājas nodaļas vadītājs (no 2002). 2009. iestādi likvidē (var doties Ie M izdienas pensijā). Pēc 2009. gada organizē apsardzi SIA Rīgas apsardze un partneri.

Nodibinājis privātuzņēmumu SIA AJURS, kurā strādā abi ar dzīvesbiedri. Uzņēmums nodarbojas ar apsardzes, ugunsdrošības, videonovērošanas un datortehnikas ierīkošanu.

Ar sportu, tai skaitā peldēšanu, aizrāvies jau kopš skolas laikiem (1975). Vaļasprieki vasarās – izbraukumi pie ūdeņiem, vindsērfings, ziemās – kalnu slēpošana, ziemas peldes. 2012. piedalījies pasaules čempionātā Jūrmalā (peldējums brasā). 2013.gadā sacensības pulcēja 120 peldētājus – roņus no Latvijas un Igaunijas. Šajā ziemā 9. Latvijas ziemas peldētāju čempionātā Rīgā Jaunciema ostā sava vecuma grupā (45 – 49 gadi) 8 peldētāju konkurencē Andžāns izcīnīja 2 zelta medaļas: 25 m brasā (distanci veica 18,1 sekundē) un 50 m brīvā stilā. 2013. piedalījies arī Jelgavas novada atklātajā čempionātā un ziemas peldes skatē Liepājā Beberliņos. Tur startējis arī 2014. ziemā Latvijas čempionātā, ieguvis pirmo vietu pirmā posmā (2.nenotika) sava vecuma grupā. Bija izvirzījis mērķi – dalību 2014 gada pasaules čempionātā Somijā. Uz turieni aizbrauca, bet diemžēl radās veselības problēmas.

Dibinot ģimeni, dzīvesbiedrei sacījis: Vismaz 3 bērniem jābūt. Nosacījums īstenots – ir 2 meitas un dēls.

Saņemti vairāki Iekšlietu ministrijas apbalvojumi – Goda raksti gan par darbu, gan sportu. &

devider

A - alfabēts