M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

ERNSONS Jukums - seržants 10. Aizputes kājnieku pulkā.

1889.27.11. (pēc citām ziņām 1888. 09.12.) Aizputes P i l s pag. – 1964.16.06. Liepājas raj. Aisteres pag. Apbedīts Aisteres Švāģeru kapos.

Galdnieks. Krievijas armijā iesaukts 1912, dienējis 2. sapieru bataljonā Mogiļevā. Slimības dēļ atvaļināts. 1914 mobilizēts atkārtoti, dienējis Kauņas cietokšņa telegrāfa rotā, kur dienējis visu 1. pasaules kara laiku, sasniedzis vecākā unteroficiera pakāpi. 1919 Liepājā iesaukts Latvijas armijā. Seržants 10.Aizputes kājnieku pulkā. Piedalījies kaujās pie Slokas un Kauguriem. Liepājas kauju dalībnieks. Apbalvots ar Lāčplēša ordeņa III šķiru par 1919.14.11. cīņām pie Liepājas fortiem. Kad vācieši izlauzušies cauri fortiem un nocietinājušies, uzņēmies vada komandēšanu. Ievainots plecā, zem spēcīgas apšaudes uzbrucis ienaidniekam, ieņēmis tā pozīcijas, sagūstījis vāciešu komandieri, 6 kareivjus un ieguvis ložmetēju. Paaugstināts par virsseržantu. 1920 atvaļināts. Jaunsaimnieks Aisteres pagasta Pauperos.No 1947 strādājis vietējā kolhozā 1949.25.03. deportēts uz Omskas apgabalu. Strādājis par galdnieku. 1954 rudenī atgriezies Latvijā, savā pagastā. No 1955 pastnieks Aisteres sakaru nodaļā.

Viņa vārds lasāms piemiņas stēlā, kas atklāta 2018.11.11. Aizputē Misiņlalna parkā.

Lāč, LBV

devider

E - alfabēts