M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

FREIMANIS Mārtiņš – dziedātājs, aktieris, dzejnieks.

1977.07.02. A i z p u t ē – 2011.27.01. Rīgā. Kremēts. Apbedīts Aizputē, Misiņkalna kapos.

Bērnība līdz vidusskolas beigšanai (1995) pavadīta A i z p u t ē pie vecāsmātes. Absolvējis Aizputes pamatskolu un vidusskolu. Vidusskolā mācījies literatūras klasē. Divus kursus studējis Liepājas Pedagoģijas akadēmijā latviešu val. un literatūru. 3 gadus skolotājs Liepājas 1.vidusskolā.

No 1995 grupas Tumsa dziedātājs, arī daudzu dziesmu sacerētājs. 1998 Tumsa uzvarēja Liepājas Dzintarā un izdeva audiokasetē savu debijas albūmu Putni, kurā apkopotas grupas līdz tam laikam labākās dziesmas. Grupa kļuva aizvien populārāka un izdeva otro albūmu ar hitiem Katram sava Atlantīda un Lietus dārzs (2000).. Nākamajos divos gados tā laida klajā albūmus Neparasto cilvēku zemē un Spēlējot debesīs. 2001 un 2002 Tumsa bija 3.vietā Eirovīzijas nacionālajā atlasē ar dziesmām It’s Not The End un This is Not Paradise. 2003 viņš ar grupu F.L.Y. uzvarēja nacionālajā atlasē. Nākamajos gados turpināja komponēt dziesmas Eirovīzijas dalībniekiem. 2004 grupa izdeva albūmu 1 000 000 it nekā ar dziesmām Kad Ēģiptē sniegs un Dzīve kā košums. 2006 radiostaciju apritēs nonāca grupas jaunā dziesma Un pirms mēs aizmigām , bet gada beigās Tumsas labāko dziesmu izlase Piedzīvojums 1996 – 2006, kurā apkopotas iecienītākās dziesmas no iepriekšējiem pieciem grupas albūmiem. 2007 Tumsa ieguva Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu. Dziesma Un pirms mēs aizmigām tika atzīta par 2006 radio hitu.

Spēlējis Liepājas teātrī, izcēlies ar galveno lomu J.Lūsēna rokoperā kaupēn, mans mīļais. Atveidojis vienu no galvenajām lomām Arvīda Krieva filmā Atved mani mājās, kā arī šī režisora filmās Man patīk, ka meitene skumst un Dancis pa trim (2011), kuras pirmizrādi pats vairs nepiedzīvoja.

Kā autors un izpildītājs piedalījies Eirovīzija- 2003 dalībnieku atlasē. Vadījis realitātes šovu Robinsoni. Izdevis dzejoļu un dziesmu tekstu krājumu Zālīte truša dvēselei (2004). Cilvēks parastais un viņa dienasgrāmata laista klajā 2011.10.11. – Mārtiņdienā (dzeja un dienasgrāmatas fragmenti).

Viņa vārds iegravēts Liepājā, Zivju ielā vienā no Latvijas estrādes mūziķu slavas alejas podestiem.. Konkursa Kā māku, tā maunu un himnas Vēl viens solis, vēl viens vārds autors.

2011 Mārtiņos Misiņkalna kapsētā M.Freimaņa atdusas vietā atklāts viņa drauga tēlnieka Ulda Zariņa darināts piemineklis Mārtiņa sirds. Pieminekļa pamatnē viņa vārdi: Bija jautri ar jums. Bet ir taču jāpaskatās, ko piedāvā debesjums.

2012 gada Dzejas dienas A i z p u t ē sākās Mārtiņa atdusas vietā. Grobiņas novada Dižvanagos ap 2011 viņa draugs Ingars Gudermanis sācis veidot Lietus dārzu - piemiņas vietu Mārtiņam Freimanim.

2014.09.11. pie mājas A i z p u t ē, Kalvenes ielā 30, ar kuru saistīts mūziķa        A i z p u t e s laiks, atklāta šī paša gada vasarā Starptautiskajā čugunu mākslas simpozijā viņam izlietā memoriālā plāksne (organizēja Starpnozaru mākslas grupa Serde). Šai dienā pirmizrādi piedzīvoja Arvīda Krieva dokumentā filma Freimis. Mārtiņš Freimanis, bija plašs sadziedāšanās koncerts un ciemošanās pie Mārtiņa Misiņkalna kapsētā.    LBV, &

devider

F - alfabēts