M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

LŪSIS Helvijs – bobslejists, 2014 gada ziemas olimpisko spēļu dalībnieks.

Dzimis 1987.14.01. A i z p u t ē. Audzis šai pilsētā, beidzis A i z p u t e s vidusskolu (2006). Izmēģinājis spēkus volejbolā, kas ir šīs pilsētas sporta dzīves vizītkarte, taču viņa galvenā sportiskā nodarbošanās bija vieglatlētika, kurā gūti arī panākumi Latvijas mērogā. Bet tad pievērsies bobslejam, kas daudzu sporta veidu meistarīgiem pārstāvjiem paver iespēju startēt pasaules un Eiropas kausu izcīņā, arī olimpikajās spēlēs. Jau pirms pievēršanās bobslejam piedalījies stūmēju atlases testos. Viņam piemīt bobsleja stūmējam nepieciešamais – ātrums. 2014.gadā piedalījies Latvijas delegācijas sastāvā kā stūmējs ziemas olimpiskās spēlēs Sočos (Oskara Kibermaņa četrinieks). Aizputes vieglatlētu treneris Andris Kugurs norāda – iespēju sporta dzīvē tik tālu tikt Lūsis panācis ar savu darbu: Allaž darīja visu, ko lika, klausīja treneri (Andri Kaju), nekad nekurnēja. Viņam kā sprinterim, kura pamatdisciplīna bija 100 metri, piemita bobslejistam nepieciešamais ātrums un spēks, ko viņš ieguva, daudz strādājot ar svaru bumbām. Viņa labākie sasniegumi bobsleja četriniekos – 7.vieta Eiropas čempionātā 2012, 1.vieta pasaules čempionātā junioriem (2012).

Ierakstīts A i z p u t e s pilsētas Goda grāmatā nominācijā Gada jaunietis (2006). Godināts A i z p u t e s sporta laureātu apbalvošanas ceremonijā (2013).

Intereses – dīdžejs, skatuves vārds DJ Helviis.   KV, &

devider

L - alfabēts