M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

PETROVICS Artis – inženieris, Latvijā lielākā finierēto mēbeļu rūpnīcas direktors.

Dzimis 1963.10.02. A i z p u t ē vidusskolas direktora un ārstes ģimenē kā vecākais dēls. Vēlāk pasaulē nācis arī brālis. Beidzis A i z p u t e s vidusskolu (1981), Rīgas Politehniskā institūta Mašīnbūves fak. Pēc absolvēšanas atgriezies A i z p u t ē, strādājis rūpnīcā Kurzeme par tehnologu, vēlāk par galvenā konstruktora vietnieku, SIA Pēteris vadījis mēbeļu ražošanu.

Valmieras mēbeļnieku aicināts, 2004 pārcēlies uz Valmieru, kur no šī gada ir SIA Valmieras mēbeles direktors. Tas ir lielākais no skaidu un MDF plātnēm gatavoto finierēto mēbeļu gatavotājs Latvijā, kurā strādā vairāk par 100 cilvēku. Ražo galvenokārt eksportam. Lielākie mēbeļu noņēmēji Somijā, Vācijā, Austrijā, Holandē, Zviedrijā, Norvēģijā.

Diplomētais mašīnbūves inženieris, kas uzņēmumu vada nu jau 10 gadu (2014), uzskata: inovācijas būtībā ir ne tikai modernas iekārtas un jauni produkti, bet arī racionāli darba paņēmieni. Daudz tiek domāts par to, lai ar savā rīcībā esošām iekārtām visas mēbeļu detaļas izgatavotu pēc iespējas ērti un ātri. Regulāri tiek domāts par tehnoloģisko iespēju uzlabošanu. Ir moderna, ar datoru aprīkota plātņu griezējiekārta, kas pati izrēķina, kā loksnes visekonomiskāk sagriezt. Koksnes atliekas izmanto siltumenerģijas ražošanai. Domāts arī par vides un cilvēku drošību. Viņa vadītā rūpnīca – viena no nedaudzajām mēbeļu ražotnēm Latvijā, kas ieguvusi FSC sertifikātu.

Lai noturētos tirgū, uzņēmums arī vienmēr sekojis līdzi mēbeļu modei visā pasaulē. A.Pterovics: Lai cik tas nebūtu skumji, aizvien vairāk un vairāk pircēji no masīvkoka un ar dabīgiem materiāliem pārklātām mēbelēm pāriet uz dažādiem laminātiem. Tāpēc tas ir viens no produktiem, kuru aizvien vairāk un vairāk ražojam arī mēs. Ja šādas tendences pasaulē valda, mums tās jāņem vērā.

Viņa vadītais uzņēmums sekmīgi sadarbojas arī ar nozares mācību iestādēm un zinātniskajām institūcijām. Uzņēmumā nodrošinātas prakses vietas studentiem un profesionāli tehnisko skolu audzēkņiem. Sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūras Valmieras filiāli nodrošinātas darba vietas jauniešiem un bezdarbniekiem.

Asociācijas Latvijas mēbeles izpilddirektors (Andris Plezers) par Petrovica vadīto uzņēmumu: Tas ir ļoti inovatīvs uzņēmums ar senām tradīcijām. Darba disciplīna uzņēmumā ir ļoti augsta. Uzņēmuma direktors Artis Petrovics vienmēr piedalās asociācijas direktoru padomes sēdēs un atbalsta arī mēbeļnieku rīkotos sporta svētkus. Bērnībā sapņojis studēt LLA, kļūt par mežkopi, bet izstudējis par inženieri, kam paredzēts darbs ar dzelžiem, un tomēr – kāda sakritība! – dzīve iegrozījusies tā, ka ir tāda uzņēmuma vadītājs, kas strādā ar koku.

Dzīvesbiedre – grāmatvede, dēls – programmētājs, neklātienē studējis vēsturi.

Paša vaļasprieks – riteņbraukšana, kalnu slēpošana. Zinot viņa patiku lietot velosipēdu, Valmieras mēbeļu kolektīvs izgatavojis un direktoram uzdāvinājis no koka darinātu divriteni, kas uzkonstruēts tā, ka tiešām der arī par pārvietošanās līdzekli.

Par veiksmīgu uzņēmējdarbību SIA Valmieras mēbeles nominēts meža nozares gada balvai Zelta čiekurs (2013).   Mgg, &

devider

P - alfabēts