M. BirznieceMēs pārāk maz savos novados ieklausāmies novadnieku ideālismā. Kur viņi tiekušies, kā panākuši, ko viņi sasnieguši, ko varētu mums teikt. Kāpēc šodienas laikabiedriem nekādā veidā necenšas uzrādīt pagastos tur bijušo ideju cilvēku un lielas enerģijas nesēju censoņu devumu savai vietai un cilvēkiem? Kā tas celtu pašapziņu un vietējo dzīvesspēju! („Leišmalīte”, 227./228.lpp.)

Šie man tuvā dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi mani rosināja vākt un apkopot materiālus aizputnieku un novadnieku biogrāfiskajai vārdnīcai.

Mazs bij tēva novadiņ(i)s… Jā, 2009. gadā radītais Aizputes novads ir mazāks par kādreizējo Aizputes rajonu un vēl jo vairāk par Aizputes apriņķi. Tikai nieka 640,2 km2, kuros ietilpst Aizputes pilsēta un pieci pagasti – Aizputes, Cīravas, Lažas., Kalvenes un Kazdangas. Bet – mūsu tautai ir arī sakāmais: Nevis vieta grezno cilvēku, bet cilvēks vietu. Turpat trīs gadus vācot materiālus vārdnīcai, esmu par to atkal un atkal varējusi pārliecināties. Kādi lieliski cilvēki dzīvojuši un dzīvo mūsu novadā! Cik plašs interešu loks! Kāds devums savai tautai un dzimtenei! Te mēs atradīsim visdažādāko profesiju pārstāvjus visdažādākajās jomās, ar visdažādākajām interesēm un paveikto.

Protams, kā jebkura vārdnīca vai enciklopēdija, arī šī nav pilnīga un neaptver visus, par kuriem varētu un vajadzētu stāstīt. Ne jau visi apzināti. Ir bijuši arī tādi, kas nav vēlējušies par sevi ziņas sniegt. Vārdnīcā atrodami 688 šķirkļi (sievietēm aiz vārda minēts pirmslaulības uzvārds). Šķirkļa beigās saīsināti norādīts uz avotu, no kura ziņas ņemtas.

Vissirsnīgākais paldies visiem, kas sekmējuši šī darba tapšanu.

 

devider

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P R S T U
V Z il

devider

Pēdējās izmaiņas vārdnīcā:  21.03.2019

Jauni ieraksti: 7

Čakārnis Dāvids, Kazeks Jānis, Liepiņa Ilga, Mētra Imants, Plezere Dzidra, Šveiduks Vitolds, Holštroma Ilze.

Papildinājumi vai labojumi: 70

ŪĶIS Andris – kuģu vadītājs, zivsaimniecības un valsts darbinieks.

1938.07.04. Rīgā – 2008.05.12. Kauguros. Apbedīts Jaundubultu kapos.

Bērnība vadīta Liepājas raj. Kapsēdē pie mātes vecākiem. Beidzis Kapsēdes pamatskolu, kam sekojusi A i z p u t e s vidusskola (absolvējis 1957). Vēlējies kļūt par lidotāju, jau teicami nokārtojis iestājeksāmenus, bet, kad atklājies, ka tēvs sodīts, ceļš uz aviāciju slēgts. Nācies kļūt par jūrnieku. Savas apdāvinātības dēļ šai jomā sasniedzis daudz.

Beidzis Liepājas jūrskolu (1960), Kaļiņingradas Zivrūpniecības un zivsaimniecības tehnisko institūtu (1975). Tālbraucēja kapteiņa diplomu ieguvis 1971. Z/k 9.maijs vid. zvejas traleru vecākais palīgs (1961 – 65), z/k Zvejnieks flotes kapteinis (1965), Rīgas refrižeratorflotes bāzes kuģu kapteiņa 3. un 2. palīgs, ražošanas r/k Ledus (1971 – 73), peldošās bāzes Vilis Lācis kapteiņdirektors (1973 – 79), Latvijas Zvejnieku kolhozu sav. (1979 -91). SIA Latvijas zvejnieku savienība valdes priekšsēdētājs (1991). LR jūras lietu ministra vietnieks (1991 – 93). Satiksmes ministrijas Zivsaimniecības departamenta direktors (1993 – 95). Valsts zivsaimniecības pārvaldes priekšnieks (1995). Kopš 1995 privātajā uzņēmējdarbībā.

Latvijas Zvejnieku federācijas priekšsēdētājs (1999 – 2003).   LJV, &

devider

U - alfabēts